چگونه یک شناخت صحیح از دستگاه فلزیاب داشته باشیم

چگونه یک شناخت صحیح از دستگاه فلزیاب داشته باشیم؟

برای خرید دستگاه فلزیاب و گنج یاب مناسب مهمترین مورد این است که شناخت صحیحی از فلزیاب و فروشندگان دستگاه طلایاب داشته باشید. فلزیاب یک دستگاهی است که فلزات را به طور موثر در عمق زمین یا درون اجسام دیگر می یابد اما تعداد زیاد و مدل های مختلفی از این دستگاه در بازار وجود دارد که بسته به نیاز شما کارکرد های متفاوتی دارد. از این تعداد زیاد دستگاه فلزیاب می توان گفت که بیش از نیمی از آن ها تقلبی هستند و کیفیت و کار کرد بالایی در یافتن فلز، طلا یا هر دفینه ی گران قیمتی را ندارند. این دستگاه های تقبلی توسط کلاهبردارن به مردم فروخته می شوند و پس از خرید آن تازه متوجه می شوند که کارکرد مناسبی برای آنها به عمل نیاورده است گرچه قبلا دستگاه جلو چشم آنها تست شده بود ولی باز هم برطرف کننده ی نیاز نیست و در محیط کاوش بازخورد چندان مناسبی از دستگاه نمی بینند. در این مقاله از کاوشگران ما اطلاعاتی کامل از شناخت صحیح دستگاه فلزیاب به شما ارائه خواهیم داد با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : آیا دستگاه های طلایاب ، فلزیاب و گنج یاب یکی هستند

چگونه یک شناخت صحیح از دستگاه فلزیاب داشته باشیم

مواردی که باید قبل از خرید دستگاه فلزیاب، طلایاب و گنج یاب بدانیم

شما باید یک سری اطلاعات راجب دستگاه گنج یاب قبل از خرید فلزیاب را بدانید، این اطلاعات خیلی به شما کمک می کنند تا انتخاب مناسبی در هنگام خرید دستگاه داشته باشید. هر چه این شناخت شما در مورد گنج یاب ها بیشتر باشد بهتر می توانید دستگاه مورد نظر خود را برای خرید پیدا کنید و همچنین در دام کلاهبرداران نمی افتید.

مشخصات یک فلزیاب خوب چیست؟

هر دستگاه فلزیاب خوب مشخصا دارای یک سری ویژگی های خوبی می باشد اما این ویژگی ها چیست؟

  • فلزیاب و گنج یاب و طلایاب خوب، باید بتواند تا عمق ۴ متر درون زمین و یا دیوار را به راحتی ردیابی نماید.
  • یکی از مشخصات ضروری برای گنج یاب، نشانگر حساسیت است. پس توجه داشته باشید که دستگاه فلزیاب، طلایاب، گنج یاب شما دارای یک نشانگر مناسب باشد
  • در یک دستگاه فلزیاب، حتما بایستی امکان تنظیم تغییر فرکانس امواج فرستاده شده وجود داشته باشد تا اپراتور فلزیاب بتواند به راحتی دستگاه را برای محیطی که درآن کاوش می کند تنظیم نماید.
  • داشتن بالانس دستی برای افزایش عمق نفوذ در زمین و اجسام از ویژگی هایی است که دستگاه فلزیاب را متمایز و برتر می کند.
  • فلزیاب، طلایاب، گنج یاب قابلیت پیدا کردن هر اجسامی که فلزی باشد را دارد. اگر ما بخواهیم برای هر هشدار شروع به کندن زمین بکنیم کلی زمان از دست خواهیم داد و در نهایت با یک جسم فلزی بدرد نخور مانند قاشق یا قوطی کنسرو و … مواجه شویم. بنابراین قابلیت تفکیک فلزات از یکی دیگر از مشخصه های ضروری فلزیاب است.

چگونه یک شناخت صحیح از دستگاه فلزیاب داشته باشیم

گول نخورید!!!

۱-فرکانس پایین

دستگاه پالسی فرکانس پایین برخلاف سایر سیستم ها دارای عمق نفوذ بیشتری در زمین هستند یعنی در هر خاک و زمینی به آسانی نفوذ میکنند از آن طرف هرچقد فرکانس دستگاه بالاتر باشد این قضیه برعکس می شود. طلایاب ها و گنج یاب هاي‌ پالسی فرکانس بالا فقط در هوا عملکرد خوبی دارند و در زمین عملکرد آن ها فوق العاده ضعیف می‌شود. این گونه دستگاه ها در عبور از یک لایه نازک سنگی هم دچار مشکل می‌شوند. پس باید به این موضوع کامل واقف باشید که تست در هوا همیشه نمی تواند مفید باشد.

۲-فلزیاب TR

فلزیاب  TR قدرت تفکیکی ندارند و برای یافتن فلزات بزرگ مانند لوله هاي‌ آب و رگه هاي‌ بزرگ فلزی ساخته شده است. کار کردن با این فلزیاب ها بسیار سخت است و عموما به دلیل خطای بالا از جمله تعیین مکان دقیق فلز، تقاضای کمتری دارد. در کشورمان بدلیل کمبود اطلاعات خریداران، تعداد زیادی از شرکت ها به تبلیغ و فروش این دستگاه ها با نام برندهای خارجی می پردازند.

۳-فلزیاب ماهواره ای!!!

فلزیاب ماهواره ای یک تبلیغ کلاهبرداری بیش نیست پس توجه داشته باشید که همچین چیزی اساسا وجود خارجی ندارد و فقط و فقط برای جلب مشتری است. پروژه تحقیقاتی معادن لایه های مختلف زمین در سال ۲۰۱۰ به‌صورت GPR  و لایه هاي‌ مختلف زمین به منظور بخش معدن یابی استفاده می شد و اصلا در زمینه نقطه زنی هیچ کاربردی ندارد.

۴-فلزیاب لیزری

شایعه ای وجود دارد که می گوید اطراف فلزات قدیمی گرما وجود دارد پس بنابرین فلزیاب لیزری می تواند این تغییر گرما را حس کرده و این فلزات را بیابند، غافل این که این گرما در عمق زمین قرار دارد نه در سطح زمین و این گرما هم به حدی نیست که سطح زمین را تحت تاثیر خود قرار بدهد. از این دستگاه ها به عنوان فلزیاب مادون قرمز هم به فروش میرسد. این دستگاه هاي‌ ترمومتر لیزری هیچ کاربردی در گنج یابی ندارند و فروش انها دراین زمینه کاملا کلاهبرداری می‌باشد.

۵-فلزیاب دوربین

برخی از دوربین های ویژه مستند سازی طبیعت که برای زوم بهتر و ضبط صدای باکیفیت دیجیتال اطراف و حیوانات هسنتد را به عنوان دستگاه فلزیاب ام تا ال به افرادی که آگاهی لازم در این زمینه ندارند، می فروشند. این یکی دیگر از نمونه های کلاهبرداری در زمینه ی فروش فلزیاب می باشد

۶-فلزیاب VLF

کاربرد فلزیاب VLF عموما درکنار ساحل دریا برای پیدا کردن اشیاء گمشده افراد استفاده می شود ولی در ایران از این دستگاه ها در بیایان ها به عنوان کاوش فلزات در زمین استفاده می شود. دستگاه فلزیاب VLF قابلیت جداسازی ۸۰ درصدی فلزات را دارد و رای هر فلزی الارام و هشدار داده و روی نمایشگر نام فلز را نمایش می‌دهد. در کشور ما به اسم این که این فلزیاب بیش از ۵ متر می‌زند از افراد نااطلاع کلاهبرداری می کنند و این در صورتی است که عمق کاوش واقعی آن از ۱ متر بیشتر نمی رود.

چگونه یک شناخت صحیح از دستگاه فلزیاب داشته باشیم

۷-فلزیاب GPR

فلزیاب GPR کاملا شبیه رادار عمل می کند و امواج رادیویی را با سرعت ۱۰ تا ۱۰۰۰ مگاهرتز ارسال می کند و در عمق به فلز برخورد کرده و برمی گردد و شروع به تشابه سازی می کند و بیشتر در زمینه مطالعات زمین شناسی استفاده می شود. کارکرد این فلزیاب که بصورت تصویری می باشد و عمق یک فلز را نشان می دهد. فلزیاب GPR در زمین های ساروجی، سنگی و صخره ای میزان عمق آن ها یافته زیرا امواع قادر به نفوذ در لایه های پایین تر ندارند. از این دستگاه فلزیاب فقط در زمینه ی یافتن فلزات با حجم بزرگ و معدن یابی استفاده شده همیشه نتیجه ای که به آپراتور کاربر می دهد درست نمی باشد.

۸-فلزیاب پالسی

فلزیاب پالسی، یکی از بهترین نوع فلزیاب های که برای کاوش بشمار می آید. فلزیاب پالسی در کاوش های خود، قادر به نشان دادن عمق معدنی که فلز باشد نیست و چیزی در این باره نشان نمی دهد. عمق کاوشی که فلزیاب پالسی دارد نهایتا ۵ متر است.

برخی از کلاهبرداران از عمق زنی بیش از ۸ متر در مورد فلزیاب خود می زنند، تنها به این دلیل که خاک طراف فلز در طی سال هاي‌ طولانی یا گاز طلا و … یونیزه شده است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید دستگاهی که گاز طلا و خاک آلوده را بزند یعنی جداسازی فوق العاده ضعیفی دارد. از طرف دیگر شعاع این آلودگی خاک بسیار زیاد بوده و دستگاه حالت نقطه زنی خود را از دست داده و مدام هشدار و آلارم اشتباه می دهد.

نتیجه گیری!!

شناخت صحیح دستگاه فلزیاب و گنج یاب امری کاملا مهم می باشد . با دانشستن موارد بالا شما می توانید تشخیص دهید که فروشنده قصد فروش چه مدل دستگاهی با چه امکاناتی را دارد و همچنین بسیار شما را در تست دستگاه طلایاب کمک می کند.

بیشتر بخوانید : تست صحیح دستگاه فلزیاب چگونه است 

برای مشاوره خرید دستگاه چه از شرکت ما و چه از دیگر شرکت ها با شماره همراه ۰۹۱۲۰۹۲۳۳۹۳ تماس حاصل فرمایید.

1 نظرات

پاسخی را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *