عملکرد دستگاه فلزیاب چگونه است؟

عملکرد دستگاه فلزیاب چگونه است؟

میلیون ها نفر در سراسر دنیا از فلزیاب استفاده می کنند تا اشیای باارزش دفن‌شده زیر زمین را کشف کنند. عملکرد فلزیاب به تکنولوژی در خدمات نظامی و امنیتی و به حفظ امنیت جهانی با کشف سلاح، چاقو و دفن مین‌ها کمک می‌کند. فلزیاب، طلایاب و گنج یاب ها بر پایه علم الکترو مغناطیس هستند. بیایید ببینیم عملکرد دستگاه گنج یاب چگونه است و چگونه کار می کند!

شما با شناخت بیشتر در مورد نحوه ی عملکرد دستگاه الکترومغناطیسی فلزیاب به راحتی می توانید داده هایی که از طرف دستگاه گنج یاب می گیرید آنالیز کرده و به نتیجه ی درستی در مورد هدف مشخص شده برسید.

نحوه ی عملکرد فلزیاب

 

آیا هدفی که فلزیاب نسبت به آن حساس شده و آلارم می دهد ارزش کندن زمین را دارد؟

جنس هدف چیست؟

دستگاه طلایاب و گنج یاب شما چگونه قادر به تتشخیص جنسیت هدف می شود؟

خطاهای احتمالی دستگاه که موجب گمراهی شما می شوند چیست؟

در چه شرایطی این خطا ها رخ می دهد؟

چگونه از این خطا های احتمالی جلو گیری کنیم؟

و در آخر چه نوع فلزیاب و طلایابی خطاهای کمتری دارد؟

همانطور که میدانید، جواب این سوالات شما را در کاوش هایتتان بسیار جلو برده و با دانست این موارد دانش فنی شما درباره ی فلزیاب ها بالا می برد و به راحتی می توانید با یک دستگاه فلزیاب کار کنید بدون اینکه مشکل خاصی بر بخورید.

نحوه ی عملکرد فلزیاب

مردم راجب عملکرد فلزیاب چه فکری می کنند؟

وقتی کلمه فلزیاب را ذکر کنید و واکنش‌های متفاوتی را از افراد مختلف دریافت خواهید کرد. به عنوان مثال: برخی از مردم به جستجوی ساحل در جستجوی سکه یا گنج مدفون فکر می‌ کنند. افراد دیگر در مورد امنیت فرودگاه یا اسکنرهای دستی در یک کنسرت یا سالن های ورزشی فکر می‌ کنند.

واقعیت این است که همه این موارد معتبر هستند. تکنولوژی عملکرد فلزیاب بخش عظیمی از زندگی ما را در برگرفته است، با حجم زیادی از کاربردها که از اطمینان برای کار کردن با ایمنی استفاده می‌شود. فلزیاب هایی که در فرودگاه‌ها، ساختمان‌های اداری، مدارس، ادارات دولتی و زندان‌ها به استفاده می کنند به این دلیل است که هیچ‌ کس توانایی حمل و جابه جایی سلاح را به درون ساختمان‌ها و اماکن حساس را نداشته باشد. فلزیاب ها فرصت کشف گنجینه‌ های پنهان (همراه با تعداد زیادی آشغال) برای میلیون ها نفر را در سراسر جهان فراهم می‌ کنند.

مردم راجب عملکرد فلزیاب چه فکری می کنند؟

عملکرد دستگاه فلزیاب هنگامی که مغناطیس به الکتریسیته برخورد می کند!!!

شما می توانید یک آهن ربای الکتریکی ساده را با پیچیدن یک سیم‌ پیچ در اطراف یک میخ و وصل کردن آن به باطری تهیه کنید. با این آهن ربای الکتریکی ساده توانایی جذب و پیدا کردن یک آهن را دارید، در هر بار که جسم آهنی را نزدیک به این دستگاه اهن ربای می کنید این دستگاه یک قدرت جاذبه ای بین خود و جسم اهنی ایجاد می کند. اما توجه داشته باید که فقط در فاصله های کوتاه، دستگاه اهن ربا توانایی جذب را داد.

ما از این ایده ی جذب براحتی می توانیم در صنعت خود استفاده کنیم. هر بار که از یک دستگاه الکتریکی استفاده می‌کنیم، به ارتباط نزدیک‌ بین الکتریسیته و مغناطیسی پی برده، این ارتباط بین الکتریسیته و مغناطیس اصلی ترین پایه عملکرد دستگاه گنج یاب و طلایاب و حتی فلزیاب است، بطوری که تمامی چهار چوب عملکرد دستگاه طلایاب، گنج یاب و فلزیاب بر پایه این ارتباط با ارزش است. برقی که ما از آن استفاده می‌کنیم از طریق نیروگاه‌های برقی (از منابع تجدید پذیر مانند توربین‌ های بادی) و توسط ژنراتور ساخته‌ می شود، این توبین و ژنراتور ها فقط یک سیم پیچ بزرگی از سیم مسی هستند.
وقتی سیم پیچ با سرعت زیاد از طریق میدان مغناطیسی می‌چرخد (سیم ییچ در ژنراتور ، توربین و بطور کلی مولد هایی که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند، در داخل یک اهن ربای بزرگی محاط شده اند که این اهن ربا باعث ایجاد میدان مغناطیسی در داخل دستگاه می شود) الکتریسیته در آن ایجاد می‌شود و ما می‌توانیم آن قدرت را برای اهداف خود در لوازم برقی که ما از آن استفاده می‌کنیم مهار و آزاد کنیم.
به طور خلاصه شما می‌توانید از الکتریسیته برای تولید مغناطیس و از مغناطیس برای تولید الکتریسیته استفاده کنید. یک فیزیکدان اسکاتلندی باهوش به نام جیمز کلرک ماکسول (۱۸۳۱ – ۱۸۷۹) راجب این قانون در دهه ی ۱۸۶۰ میلادی تحقیق کرد. دانشمندان آن زمان می گفتند که هر زمان که یک میدان الکتریکی در حال تغییر وجود داشته باشد، یک میدان مغناطیسی در حال تغییر به وجود می آید و زمانی که یک میدان مغناطیسی در حال تغییر وجود داشته باشد، یک میدان الکتریکی در حال تغییر بدست می آید. ماکسول معتقد بود که بود که الکتریسیته و مغناطیس دو قسمت از یک چیز هستند: الکترومغناطیس. با دانستن این موضوع، ما می‌توانیم دقیقا بدانیم که نحوه ی عملکرد دستگاه فلزیاب، گنج یاب و طلایاب چگونه است؟

الکترومغناطیس چگونه به عملکرد دستگاه فلزیاب قدرت می‌دهد؟

فلزیاب های مختلف به روش‌های مختلف و متفاوتی عمل می‌کنند، اما عمل ساده ای در پشت عمکرد  دستگاه فلزیاب وجود دارد. یک دستگاه فلزیاب حاوی یک سیم‌ پیچ بوده که سیمی معروف به سیم‌ پیچ فرستنده است. هنگامی که الکتریسیته از میان سیم‌ پیچ عبور می‌کند، میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد می‌شود و میدان مغناطیسی  به اطراف حرکت می‌کند. اگر دستگاه گنج یاب را روی یک جسم فلزی تکان دهیم، میدان مغناطیسی در حال حرکت، اتم‌های داخل فلز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در حقیقت، مسیر الکترون‌ها را تغییر می‌دهد. حالا اگر یک میدان مغناطیسی در داخل فلز داشته باشیم باید یک جریان الکتریکی نیز در آنجا وجود داشته باشد.

به عبارت دیگر، دستگاه فلزیاب برخی از فعالیت‌ های الکتریکی را در فلز ایجاد می‌کند. اما اگر جریان الکتریسیته را در یک قطعه فلزی حرکت دهیم، باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شود. بنابراین، وقتی یک دستگاه طلایاب، فلزیاب و گنج یاب را بر روی یک تکه فلز تکان می دهیم، میدان مغناطیسی که از دستگاه فلزیاب می‌ اید باعث می‌ شود میدان مغناطیسی دیگری در اطراف فلز ظاهر شود. این میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط فلز، به وسیله ی سیم ییچ دومی به نام گیرنده شناسایی شده و این اطلاعات دریافتی را به جعبه کنترل منتقل می کند. در جعبه ی کنترل این اطلاعات انالیز شده و وجود یک فلز را در موقعیتی هشدار می دهد. هر چه سیم‌پیچ فرستنده را به قطعه فلز نزدیک‌تر کنید، میدان مغناطیسی سیم‌پیچ فرستنده که آن ایجاد می شود قوی‌تر است و بدین سبب ما می توانیم موقعیت و فاصله ی هدف را از دستگاه فلزیاب ، طلایاب و گنج یاب خود بفهمیم.

الکترومغناطیس چگونه به عملکرد دستگاه فلزیاب قدرت می‌دهد؟

در عملکرد دستگاه فلزیاب چگونه جنس هدف مشخص می شود؟

همان طور که در نحوی عملکرد کلی دستگاه فلزیاب گفتیم دستگاه فلزیاب با ایجاد میدان مغناطیسی در اطراف لوب خود در صورت وجود فلز این میدان مغناطیسی روی فلز تاثیر گذاشته و فلز نیز بنابر وجود الکترون و حرکت آن ها، میدان مغناطیسی تولید می کند و دستگاه این میدان مغناطیسی را شناسایی می کند. در علم شیمی ذکر شده است که هر عنصری دارای یک عدد اتمی بوده که نشان دهتده ی تعداد الکترون های آن است و این تعداد الکترون دلیل اصلی تمایز بین عنصر های مختلف می باشد و تعیین کننده ی خاصیت های عناصر است. هر فلزی تعداد الکترون های مختلفی دارد و توجه داشته باشید که قدرت میدان مغناطیسی تولید شده توسط فلز، متناسب با تعداد الکترون های آن می باشد( اگر تعداد الکترون ها زیاد باشد، میدان مغناطیسی ایجاد شده نیز بزرگ تر می شود و شدت آن افزایش می یابد) بنابراین قدرت میدان مغناطیسی هر فلزی نشان دهنده ی نوع آن فلز است و این اطلاعات در جعبه کنترل دستگاه گنج یاب، طلایاب و فلزیاب آنالیز می شود و بدین وسیله دستگاه متوجه نوع و جنس فلز می شود.

به طور عامیانه و خلاصه: دستگاه فلزیاب و طلایاب فرکانسی را به زمین منتقل می کند که در صورت وجود فلز ،آن فرکانس ها منعکس شوند، هر فلز به نحوی این فرکانس ها را منعکس می کنند (فلز طلا دارای ۷۹ الکترون است و آهن دارای ۲۶ الکترون، بنابرین فرکانس منعکس شده توسط طلا بدلیل داشتن الکترون های بیشتر نسبت به آهن بیشتر و قوی تر است) سیم ییچ گیرنده ی فرکانس، داده های دریافت شده را به جعبه ی کنترل منتقل می کند و جعبه کنترل با توجه به مقدار فرکانس منعکس شده توسط فلز متوجه نوع آن می شود.

در عملکرد دستگاه فلزیاب چه خطاهایی ممکن است رخ دهد؟

تا ابنجا متوجه عملکرد دستگاه طلایاب شدیم و فهمیدیم که دستگاه با ارسال دریافت فرکانس، توانایی تشخیص موقعیت و فاصله ی هدف خود را دارد. حال اگر اطلاعات دریافتی توسط فلز نباشد و به وسیله ی یک عامل خارجی باشد دستگاه دچار مشکل می شود و اطلاعات نادرستی به کاوشگر می دهد این عوامل خارجی ممکن است فرکانس های تولید شده توسط دکل های مخابراتی باشد یا فراکنس تلفن همراه یا کانی های سیلسی که فرکانس از خود نشر می کنند. در کل این عوامل تا حدودی نتیجه ی آزمایش را تحت تاثیر قرار می دهد و کاوشگر را گمراه می کند.

در عملکرد دستگاه فلزیاب چه خطاهایی ممکن است رخ دهد؟

حال برای ما سوال می شود که چگونه از این خطا های احتمالی جلو گیری کنیم؟

اولین راه : عوامل مزاحم را شاسایی کرده و از آنها دوری کنیم یا وقتی دستگاه دچار خطا در تشخیص شد بدانیم که چه عوامل خارجی باعث این خطا شده است. از تلفن همراه در سفر های کاوشی خود استفاده نکنیم و اگر همراهتان است، آن را در حالت پرواز و Air mode قرار دهیم.

دومین و موثر ترین راه : استفاده از دستگاه فلزیاب حرفه ای است. دستگاه گنج یاب و طلایاب حرفه ای به گونه ای طراحی شده اند که با وجود این عوامل خارجی هدف خود را بدون خطا پیدا می کند. عملکرد دستگاه گنج یاب حرفه ای بدین شکل است که فرکانس تولید شده توسط عوامل خارجی مزاحم را می شناسد در صورت دریافت آن را نادید می گیرد فقط به فرکانس منعکس شده از فلزات حساس است و در تمامی محیط ها عملکرد فوق العاده ای دارد.

چه نوع فلزیاب و طلایابی خطاهای کمتری دارد؟

فلزیاب های آمریکایی، به گونه ای طراحی شده اند که کمترین خطا را در کاوش دارند (این خطای کم ممکن است به علت به هم خوردن بالانس دستگاه گنج یاب و طلایاب باشد که قابل تنظیم است و در صورت تنظیم دستگاه این خطا نیز بر طرف می شود) و نتیجه ی درستی را به کاوشگر نشان می دهد. دستگاه فلزیاب بلک سنسور آمریکایی جزو بهترین و تاپ ترین دستگاه فلزیاب آمریکایی می باشد که طبق علم روز دنیا ساخته شده است. از دیگر مزایای این دستگاه فلزیاب آمریکایی می توان به قدرت تشخیص بسیار قوی در نوع فلز یافت شده اشاره کرد. همچین دستگاه به دلیل قدرت آنالیز بالای جعب کنترل قادر به موقعیت یابی دقیق هدف خود است که یکی از مزایایی است که بسیار به کاوشگر در کاوش کمک می کند.

 

عملکرد دستگاه فلزیاب چگونه است؟

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی نحوه عملکرد دستگاه فلزیاب و خطاهای احتمالی آن پرداختیم و شناخت خطاها و راه های جلو گیری از آنها از مهم ترین بخش هر کاوش است که راه های جلو گیری از آن باعث موفقیت قطعی کاوشگر می شود. همچنین شما می توانید برای دریافت راهنمایی بیشتر و مشاوره با شماره ی ۰۹۱۲۰۹۲۳۳۹۳ تماس بگیرید.

پاسخی را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *