تفاوت فلزیاب و طلایاب و گنج یاب

آیا دستگاه های فلزیاب، طلایاب و گنج یاب یکی هستند؟

یکی از مهمترین سوالاتی که ذهن مخاطبان را به خود درگیر کرده است این است که آیا دستگاه فلزیاب، طلایاب و گنج یاب یکی هستند؟ تفاوت بین دستگاه طلایاب و فلزیاب چیست؟ هر کدام از این دستگاه ها در چه حوزه ای فعالیت می کنند؟ کدام یک پاسخگوی نیاز ماست؟

کاوشگرانی که قصد کاوش در محیط را دارند برای گرفتن تمامی جواب های سوال خود با ما همراه باشند تا آن ها را به طور کلی در زمینه ی ابزار های فلزیابی آگاه نماییم تا راهی درست را برای رسیدن به هدف مورد نظر برگزینند.

بیشتر بخوانید: چگونه یک شناخت صحیح از یک قلزیاب داشته باشیم

طلایاب یا فلزیاب؟

در ابتدا باید بدانیم که طلا و فلز چه تفاوت هایی از نظر یک دستگاه ردیاب دارد. فلزیاب ها به طور کلی در اسکن هایی که انجام می دهند در صورت وجود (توسط میدان مغناطیسی یا توسط فرکانس انعکاس شده) فلز به کاوشگر، داده های منبی بر وجود فلز در زمین می دهد. حال این فلز ممکن است قوطی کنسرو بی ارزشی باشد یا طلای گران قیمت. فلزیاب ها هم توانایی ردیابی فلز قلع (قوطی کنسرو) و هم قابلیت شناسایی فلزی باارزش مانند طلا را دارد. در دسته بندی کلی فلزیاب هیچ تفاوتی با طلایاب ندارد. ما باید با این نکته آشنایی داشته باشیم که فلزیاب انواع مختلفی دارد، انواعی از آن قابلیت تفکیک طلا و فلزات گران قیمت را دارد که به آن طلایاب می گویند. طلایاب در واقع زیرشاخه ای از یک فلزیاب است که کارکرد متفاوتی نسبت به سایر دستگاه ها دارد.

وجه تمایز فلزیاب و طلایاب و گنج یاب

توضیح دستگاه طلایاب

طلایی که به مدت طولانی در زیر زمین قرار گرفته باشد نسبت به فلزات دیگر (اهداف مغناطیس شونده) تفاوت بسیاری دارد. همین تفاوت باعث وجه تمایز آن نسبت به سایر اهداف مغناطیس شونده یا اهداف بازتاب کننده ی فرکانس دستگاه می باشد. دستگاه های فلزیابی وجود دارند به خوبی از طریق آنالیز کردن داده ها، متوجه این تفاوت شده و طلا را شناسایی می کنند که به این نوع از فلزیاب ها، طلایاب می گویند اسکنرهای گنج و طلا نه تنها به فلزات حساس بوده بلکه می توانند تنوع زیرخاکی را  تشخیص دهند البته به لطف عملکرد “شکاف” که در برخی از دستگاه دستگاه گنج یاب پیشرفته وجود دارد. دستگاه فلزیاب و طلایاب به  طور کلی و جامع به هر شی طلا و ساختار های معدنی که در زمین دفن شده است، حساسیت دارد و به خوبی اهداف خود را تشخیص می دهد. یکی از مهم ترین ویژگی دستگاه طلایاب و گنج یاب، توانایی تشخیص عناصر دیگر است در حالی که تمرکز دستگاه  فقط بر طلا و فلزات مرتبط است. این دستگاه ها باید توانایی شناسایی یک تکه نقره و طلا را که بین سنگ ها و صخره‌ ها پنهان شده است را داشته باشد. تکنولوژی ساخت و ساز دستگاه فلزیاب و طلایاب کاملا متفاوت از ردیاب ها و دیگر دستگاه های  معمولی می باشد. تکنولوژی دستگاه گنج یاب و طلایاب بدین صورت است که باید سطوح بالای مواد معدنی که در ترکیب خاك نشان داده می شوند، در نظر بگیرد.

سیستم دستگاه گنج یاب و طلایاب بدین گونه است که امکان اسکن فلزات قدیمی را در اعماق زمین و حتی کوه و دیواره ها را فراهم می کند. بهترین نوع فلزیاب ها ، دستگاه هایی هستند که دارای ثبات بالا و توانایی رصد فلزات با ابعاد کمتر در متراژهای بالایی  از زمین دارند.

فلزیاب (اسنکر معمولی)

فلزیاب، همانطور که از اسم آن مشخص است، دستگاهی است که توانایی مشخص کردن فلزات در عمق های مختلف را دارد. دستگاه فلزیاب برای اولین بار در سال ۱۸۷۰ ساخته شد، طرح اولیه دستگاه  فلزیاب بسیار ساده و کار کرد آن نیز بسیار ابتدایی بود. فلزیاب ها تا به امروز در صنایع وسیعی استفاده شده اند و دارای انواع مختلفی هستند و پیشرفت زیادی در زمینه ی یافتن فلز کرده اند اما به طور کلی قابلیت تفکیک ندارد و فقط برای پیدا کردن فلز کاربرد دارند. اسنکر های معمولی در مواجه با هدفی که دفن شده است هشدار و آلارم می دهد. یک ردیاب معمولی به نحوی طراحی شده است که به طور متوسط به مقیاس وسیعی از اهداف حساسیت نشان می دهد. این هدف می تواند طلا باشد یا فلزی بی ارزش. وظیفه ی فلزیاب و اسکنر، مشخص کردن محدوده احتمالی وجود فلز می باشد که دارای خطای بسیار بالایی نسبت به طلایاب های دیگر می باشد، حداقل خطای این دستگاه ها ۴۰% است. دستگاه فلزیاب به مدل های مختلفی تقسیم بندی می شوند که عبارت اند است از فلزیاب های VLF تفریحی، فلزیاب های پیشرفته پالسی PI، فلزیاب های صنعتی، فلزیاب با امکانات فرستنده وگیرنده TR، فلزیاب های فرکانسی ، فلزیاب های مغناطیسی، فلزیاب های حرارتی راداری زمینی که هر کدام از این دستگاه فلزیاب ها در حوضه ی قابلیت خود فعالیت می کنند و هر کدام هدف مخصوصی داردبه عنوان مثال:

فلزیاب تفریحی برای پیدا کردن فلزات در سطح خاک طراحی شده‌ است.فلزیاب‌ پیشرفته قدرت تفکیک زیادی ندارد و نمی‌تواند فلزهای آهنی را از غیر فلزی جدا کند و هر فلز یا آلیاژی را ببینند اطلاع می‌دهد.دستگاه های صنعتی در صنعت های مختلفی مانند چوب بری شاخت فرش ماشینی کارخانه های پارچه سازی، فلز مزاحمی که بین مواد هستند را پیدا می کند. دستگاه فرستنده گیرنده (TR) قدرت تفکیک ندارد و فقط برای پیدا کردن فلزات بزرگ مانند لوله ی آب و رگه‌ های بزرگ فلزی طراحی شده‌ است. دستگاه فلزیاب فرکانسی  انواع  فلزات مانند طلا، نقره، مس، روی، آهن، نیکل، کروم، آلومینیوم، برنز، برنج، قلع و آلیاژ فلزات را مورد هدف قرار می دهد. دستگاه فلزیاب مغناطیسی و فلزیاب حرارتی رادار زمینی قابلیت تفکیک و هدف گذاری تمامی فلزات را دارند.

فرق فلزیاب و طلایاب و گنج یاب

نتیجه گیری

بدین ترتیب شما با مشخص کردن هدف خود  که دنبال چه چیزی هستید و چه انتظاراتی از یک گنج یاب دارید به راحتی می توانید یک گنج یاب مناسب برای خود انتخاب کرده و به هدف مورد نظرتان دست پیدا کنید. در این مقاله ما سعی داشتیم شما را با انواع گنج یاب ها، طلایاب ها و هدف های آن ها آشنا کنیم و فرق بین طلایاب و فلزیاب  را به شما بگوییم تا شما انتخابی آگاهانه از آن چیزی که می خواهید را داشته باشید.

همچین برای دریافت مشاوره برای خرید گنچ یاب هوشمندانه با شماره ی ۰۹۱۲۰۹۲۳۳۹۳ تماس بگیرید.

1 نظرات

پاسخی را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *